वास्तुशास्त्र एक प्रचिन विज्ञान हो, जसले घर-भवनको संरचनाको बारेमा आवश्यक रेखाचित्र प्रादन गर्छ । कस्तो माटोमा घर बनाउने, कुन दिशा वा मोहोडामा फर्काउने, झ्याल–ढोकाहरु कसरी र कहाँ बनाउने, कुन कोठा कहाँ राख्नु उचित हुन्छ इत्यादि विषयमा बास्तुशास्त्रले स्पष्ट निर्देश गर्छ ।

वास्तुशास्त्र अनुरुप घर-भवन निर्माण गर्दा त्यहाँ सकारात्मक उर्जा प्रवाह हुने विश्वास गरिन्छ । वास्तवमा घर–भवनका कोठाहरु उज्यालो र घमाइलो बनाउन, घरको सबैतिर शुद्ध वायु आउजाउ गराउन एवं बलियो, सहज र सुविधाजनक संरचना निर्माणका लागि वास्तुशास्त्रले सहयोग गर्छ ।

वास्तुशास्त्रले कस्तो घरमा बस्नु उपयुक्त वा कस्तोमा अनुपयुक्त भनेर पनि निर्देश गरेको छ । हामीले जानेर वा नजानेर गरिने कतिपय गल्तीहरुले घरमा सकारात्मक उर्जा नआउने, बस्न मन नलाग्ने हुन्छ । त्यसैले बास्तु शास्त्र अनुसार घरमा यी कुराहरु अव्यवस्थित भएमा ‘अशुभ’ हुने बताइएको छ ।

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *